UKE obniży ceny SMSów?

14 grudnia UKE wydał decyzję dotyczącą wiadomości SMS. Decyzją urzędu maksymalny poziom stawek hurtowych będzie regulowany, a każdy operator ma mieć zagwarantowany dostęp do sieci konkurenta na tych samych zasadach.

UKE podjął się uregulowania "rynku świadczenia usługi zakańczania wiadomości tekstowych". Tylko co to oznacza dla szeregowych użytkowników?

Wygląda na to, że SMSy będą tańsze. W decyzjach dla pięciu operatorów, czyli: P4 (Play), Polkomtela (Plus), PTC (Era), Cyfrowego Polsatu i Centertela (Orange), można wyczytać, że na razie cena terminacji pojedynczego smsa wynosi średnio 15 groszy, natomiast już w przyszłym roku zostanie ona ostatecznie ustalona i jak informuje urząd - nie będzie wyższa niz 5 groszy. Jednocześnie UKE szacuje, iż rzeczywisty koszt terminacji pojedynczej wiadomości tekstowej wynosi około 1 grosza.

Jesteśmy żywo zainteresowani, czy obniżenie stawki przez urząd względem operatorów pociągnie za sobą także ukłon w stronę abonentów i ścięcie cen w planach taryfowych użytkowników końcowych... czyli także naszych.

Skąd obawa, że mogłoby być inaczej? Może to za daleko idące porównanie, ale analogiczna sytuacja ma, co jakiś czas miejsce na rynku paliw; odgórnie cena jest obniżana, a akcyza żyje własnym życiem i cena paliwa nie spada.

Więcej informacji znajdziecie na stronach UKE .

[za UKE ]

Jarosław Senator

Więcej o: