SMSS wkracza na front - ulga dla amerykańskich żołnierzy?

Zdalnie sterowany transporter Squad Mission Support System w 2011 roku zasili amerykańskie siły w Afganistanie.

Amerykański żołnierz nie ma lekko. Jego plecak z podstawowym wyposażeniem waży średnio 45 kg, czyli mniej więcej tyle co zbroja średniowiecznego rycerza . Pancerz średniowiecznego wojaka był jednak rozłożony na całym ciele, dzięki czemu nie był tak odczuwalny jak plecak żołnierza. Na pomoc amerykańskim żołnierzom przychodzi Squad Mission Support System, w skrócie SMSS.

Jest to wyprodukowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin sześciokołowy pojazd przeznaczony głównie do przewożenia ekwipunku oddziału (Jak zapewnia producent łącznie ponad 500 kg, w tym zapasy żywności, broń ciężka, amunicja itp. ). Oprócz tego posłuży do transportowania rannych lub ofiar, a w nagłej sytuacji może być wykorzystany jako tymczasowa osłona dla żołnierzy.

SMSS może być sterowany przez każdego członka oddziału za pomocą specjalnego kontrolera. Pojazd wyposażony jest w kamerę 3D, która nieustannie skanuje otoczenie dzięki czemu może zapamiętać przebytą trasę i wykorzystać to podczas drogi powrotnej. SMSS ma pojawić się w Afganistanie już w 2011 roku. Jeśli ta jednostka się sprawdzi, możemy przypuszczać, że zobaczymy kolejne wersje wyposażone np. w wyrzutnie rakiet, czy też wykrywacze min. Ciekawe kiedy i polscy żołnierze będą mogli korzystać z tego typu pojazdów?

Zapraszamy do naszej galerii .

[Za Lockheed Martin ]

Bartłomiej Kionka

Więcej o: