Wirująca tancerka nie pokazuje, która półkula dominuje

Bardzo popularną iluzją optyczną w Internecie jest sylwetka wirującej tancerki, która może obracać się zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - w zależności od tego, która półkula mózgu jest dominująca u obserwatora, jeżeli wierzyć popularnym testom online.

Profesor psychologii Niko Troje ustalił jednak, że wytłumaczenie jest dużo prostsze. To, w którą stronę wiruje tancerka nie zależy od osobowości czy dominującej półkuli mózgu, ale od kąta, pod jakim obserwuje się obraz. Cytując prof. Troje:

Nasz system wizualny, jeżeli ma wybór, zdaje się preferować widok od góry. To tendencyjność percepcji. Założenie, że spoglądamy z góry na obiekty umieszczone na ziemi, pod nami, a nie na pływające w powietrzu nad nami jest sensowne.

W opublikowanym w czasopiśmie "i-Perception" badaniu przeprowadzonym na 24 uczestnikach prof. Troje ustalił, że różnica w postrzeganiu kierunku obrotu sylwetki zależała od tego, czy uczestniczyli spoglądali na obraz od góry czy od dołu. Oglądanie tancerki od góry najczęściej powodowało, że obracała się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, natomiast od dołu - zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Psychologiczne testy w Internecie nie są oparte o rygorystyczne naukowe podstawy, kto by pomyślał.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: