79 procent haseł nie zabezpiecza

Badanie przeprowadzone przez firmę ZoneAlarm wykazało, że 78 procent użytkowników komputerów nie używa haseł w sposób bezpieczny.

Jednym z najbardziej ryzykownych zachowań dotyczących haseł do ważnych kont (takich jak poczta, serwis banku, czy sieć społecznościowa), jest używanie tych samych haseł kilka razy . W ten sposób, jeśli hasło zostanie ujawnione czy w inny sposób skompromitowane, zagrożonych jest wiele kont. Jednak robi tak aż 26% użytkowników.

8% użytkowników przyznaje się do uzywania haseł z publikowanych list przykładowych dobrych haseł . To błąd, gdyż wszelkie publiczne listy haseł i możliwych haseł trafiają też do słowników narzędzi do łamania i zgadywania haseł.

Firma podaje też, że 29% użytkowników doświadczyło włamania na konto w aplikacji społeczne j, a 22% włamania na konto pocztowe .

Wraz z rozwojem internetu mamy coraz więcej kont i haseł do opanowania i problem haseł będzie się powiększał. Można mieć jedno hasło do mało ważnych serwisów internetowych, jednak wszędzie tam, gdzie podajemy dane osobowe albo informacje finansowe, należy mieć osobne hasło. Lepiej zapamiętać je w przeglądarce, czy specjanym programie do zarządzania hasłami, niż logować się do Facebooka czy Naszej Klasy hasłem "hasło", które zostanie odgadnięte przez wszystkie programy do przełamywania takich zabezpieczeń.

[na podstawie Help Net Security , za Slashdot ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: