Nowe paliwo może kilkukrotnie zwiększyć efektywne ładunki rakiet

Nowa cząsteczka stworzona przez szwedzkich naukowców, trójnitroamid, może stać się istotnym elementem paliwa rakietowego przyszłości, gdyż ma potencjał do uzyskania 20 do 30% większej wydajności.

Zespół naukowców z Królewskiego Instytutu Technologii (KTH) w Szwecji odkrył nową cząsteczkę z grupy tlenków azotu podczas analizowania rozpadu innego związku przy pomocy symulacji chemii kwantowej. Kiedy ustalili, że nowa cząsteczka może być stabilna, wykazali że możliwe jest jej wytworzenie i przeanalizowanie, udało im się też wyprodukować wystarczająco trójnitroamidu aby możliwa była jego analiza. Cytując prof. Tore Brincka z KTH:

Ogólna zasada jest taka, że każde dziesięć procent wzrostu wydajności paliwa rakietowego może podwoić wynoszony przez rakietę ładunek. Co więcej, cząsteczka składa się wyłącznie z azotu i tlenu, co czyni paliwo rakietowe przyjaznym środowisku. To znacząca poprawa w stosunku do dzisiejszych stałych paliw rakietowych, które powodują emisję odpowiednika 550 stężonego kwasu chlorowodorowego przy każdym starcie wahadłowca.

Wcześniej znane było tylko osiem związków tlenu z azotem, a większość z nich została odkryta jeszcze w 18 wieku. Nowa cząsteczka, o wzorze N(NO2 )3 jest największym ze znanych tlenków azotu, i jak widać na ilustracji przypomina trochę śmigło.

Zanim jednak będzie można wykorzystać trójnitroamid jako utleniacz w rakietach konieczne jest sprawdzenie, jak stabilna będzie nowa cząsteczka, oraz opracowanie metod jej przemysłowej produkcji.

[na podstawie Science Daily , przez Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: