Rosyjska administracja przejdzie na Linuksa

Według informacji opublikowanej w serwisie CNews - Open, premier Władimir Putin podpisał zarządzenie nakazujące przestawienie komputerów rosyjskiej administracji federalnej na oprogramowanie otwarte.

Zarządzenie opisuje harmonogram wdrożenia Linuksa i innego oprogramowania otwartego (open source) w rosyjskiej administracji federalnej. Stworzone zostanie także federalne repozytorium oprogramowania, oraz określone zostaną formaty danych których będzie miała używać rosyjska administracja.

Harmonogram przejścia na Linuksa obejmuje lata 2011 do 2014. Zmiana spowodowana jest prawdopodobnie chęcią uniezależnienia się od amerykańskich producentów oprogramowania i chęcią wzmocnienia pozycji rynkowej rosyjskich dystrybucji Linuksa.

System operacyjny Linux nie jest jednolitym produktem jednej firmy, składają się na niego fragmenty oprogramowania pisane przez firmy i niezależnych programistów z całego świata. Dystrybucja to zintegrowana z takich fragmentów całość, stanowiąca jednolity system operacyjny. Z Linuksa można korzystać na komputerze osobistym, ale jest on także podstawą komórkowego systemu operacyjnego Android. Konkurencyjne Mac OS X i iOS na iPhone oparte są o system BSD Unix, także rozpowszechniany na otwartej licencji, na którym Linux jest wzorowany.

[na podstawie open.cnews.ru , za opendotdot ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: