Bezdyskowe dyski od Intela

Dyski SSD oparte są na tej samej technologii NAND flash co popularne pendrive'y na USB. Teraz znana z produkcji mikroelektroniki firma Intel wypuściła nową serię miniaturowych "dysków? o pojemnościach porównywalnych z dyskami laptopowymi a dużo mniejszych wymiarach.

Dyski z serii Intel 310 mają wymiary 5 na 3 na pół centymetra, ważą 10 gramów i z resztą komputera łączą się złączem PCI Express. System widzi je jako dyski Serial ATA.

Producent zaleca wykorzystywanie ich jako buforującej pamięci pośredniej (cache) pomiędzy wolnymi dyskami talerzowymi a systemem operacyjnym komputera, tak aby najczęściej używane dane i fragmenty systemu operacyjnego znajdowały się na szybkim dysku SSD a nie powolnym dysku talerzowym,

Dyski Intel 310 wykorzysta Lenovo w nowych komputerach z serii ThinkPad. Brak części ruchomych źle znoszących wstrząsy i przeciążenia, pozwoli też zastosować nowe pamięci w "pancernych" komputerach do celów wojskowych, przemysłowych i cywilnego użytku w warunkach polowych.

Cena producenty: sto dolarów za 40 gigabajtów, i 180 za 80, jeśli kupujemy partię tysiąc sztuk. W sklepach pewnie będą dużo droższe.

[na podstawie materiałów firmy Intel , za Gizmodo ]

Więcej o: