Wybuchoodporne szkło

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Missouri oraz Uniwersytetu Sydney w Australii pracuje nad stworzeniem bezbarwnego, odpornego na wybuchy szkła, lżejszego i cieńszego niż stosowane współcześnie, ale będącego w stanie wytrzymać wybuchy, trzęsienia ziemi oraz huragany.

Odłamki pękniętych szyb stanowią istotną przyczynę śmierci w wieżowcach podczas katastrof, zarówno naturalnych, takich jak huragany i trzęsienia ziemi, jak i spowodowanych przez ludzi, takich jak wybuchy bomb podkładanych przez terrorystów lub zrzucanych z samolotów w ramach walki z terroryzmem.

Współczesne szkło odporne na wybuchy ma kilka istotnych wad - przede wszystkim jest bardzo grube, przez co nie można go umieszczać w normalnych ramach okiennych, jest ciężkie, i zazwyczaj ma zielonkawy odcień.

Opracowane dzięki grantowi z Department of Homeland Security szyby są kompozytem tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknami szklanymi umieszczonego między dwoma cienkimi szybami ze szkła. Szklane włókna wtopione w tworzywo sztuczne mają średnicę 15 do 25 mikrometrów, około połowy grubości ludzkiego włosa. Nowe szyby będą prawdopodobnie kosztować tyle samo, co stosowane aktualnie polimerowe szyby odporne na wybuchy, ale mają być dużo lżejsze i cieńsze (trochę ponad 6 milimetrów grubości) i powinny być dostępne na rynku za trzy do czterech lat.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: