Inteligentna pompa insulinowa to urządzenie, którego opracowanie drastycznie poprawiłoby jakość życia osób chorych na cukrzycę. Jednak do tej pory inteligencja tych urządzeń polega głównie na możliwości programowania różnych sposobów dozowania.
Naukowcy z Imperial College London mają nadzieję to zmienić, opracowując system sterowania pompą insulinową, który naśladowałby działanie sprawnej trzustki . Do kontrolowania poziomu glukozy we krwi trzustka wykorzystuje dwa rodzaje komórek, komórki beta, wytwarzające insulinę przy wysokim poziomie glukozy oraz komórki alfa, uwalniające hormon o nazwie glukagon kiedy poziom glukozy we krwi jest niski.
Zespół pod kierownictwem dr Pantelisa Georgiou zasymulował oba te rodzaje komórek na mikrochipie, i rozpoczyna w tym roku testy kliniczne na małej grupie 10 pacjentów. Ich sztuczna trzustka składa się z elektrochemicznego czujnika poziomu glukozy wszczepionego pod skórą, chipu sterującego oraz dwóch pomp, z insuliną i glukagonem. Czujnik bada poziom glukozy co 5 minut, w zależności od którego symulowane komórki alfa i beta na chipie uwalniają insulinę lub glukagon.
Jeżeli wstępne testy się powiodą urządzenie zostanie przebadane na większej liczbie pacjentów.
[na podstawie IEEE Spectrum ]
Leszek Karlik