CES 2011: Zegarek jako pilot do komórki

Z okazji targów CES, firma Casio zaprezentowała prototypowy zegarek wykorzystujący technologię Bluetooth Low Energy, czyli adaptację Bluetooth do oszczędzania energii i szybszego przesyłania informacji pomiędzy gadżetami. Zegarek z takim interfejsem ma działać dwa lata na jednej baterii.

"Klasyczny" Bluetooth jest dość energożerny, telefon z włączoną tą funkcją rozładowuje się znacząco szybciej. Nowa wersja Bluetootha ma umożliwić podłączanie urządzeń takich jak termometry, czujniki, czy właśnie zegarki i została włączona do następnej wersji specyfikacji, Bluetootha 4.0.

Na rynku nie ma jeszcze telefonów obsługujących nowy protokół komunikacyjny, ale Casio chce być na to gotowe, zegarki rozumiejące nową wersję Bluetootha mają trafić na rynek w tym roku.

Pokazany na CES prototypowy bluetoothowy zegarek może funkcjonować jako pilot od telefonu, można nim wyłączać alarmy, zobaczyć kto dzwoni - i czy warto wyjmować telefon z kieszeni. Firma zapowiada też możliwość czytania e-maili i SMS-ów ale na małym ekraniku nie będzie to zbyt wygodne.

Według zapowiedzi, na "standardowej baterii" (prawdopodobnie CR2032) z Bluetoothem włączonym 12h dziennie, zegarek ma pracować dwa lata.

[na podstawie Endgadget , Ubergizmo ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: