CES 2011: Trzech reżyserów o przyszłości cyfrowego kina

Firma Panasonic wraz ze studiem Twentieth Century Fox zorganizowała w ramach targów CES panel dyskusyjny o przyszłości technologii filmowej widzianej od drugiej strony - dyskutantami byli znani reżyserzy: Olivier Stone ("Pluton," "JFK", "Wall Street"), Baz Luhrmann ("Romeo i Julia", "Moulin Rouge") oraz Michael Mann ("Miami Vice", "Ali").

Dla Baza Luhrmana i Michaela Manna BluRay to postęp w telewizyjnym odwzorowaniu kolorów, jednak Mannowi brakuje możliwości przeniesienia kolorów otrzymywanych w procesie chemicznej obróbki taśmy filmowej, jak robił to na przykład w trakcie kręcenia "Ostatniego Mohikanina". Reżyser przewiduje też, że BluRay pozostanie jednym z głównych formatów dystrybucji filmów jeszcze przez sześć do ośmiu lat.

W dyskusji o przyszłości dystrybucji Olivier Stone wyraził żal za czasami fizycznych nośników, twierdząc jednocześnie, że BluRay będzie ostatnim formatem w którym użytkownik będzie mógł wziąć do ręki fizyczną kopię filmu . Następne generacje filmowców będą pracować wyłącznie w materiale cyfrowym i tak też będzie się odbywać dystrybucja do użytkownika końcowego. Reżyser zachęcił do kolekcjonowania płyt w niebieskich pudełkach, tak jak za jego dzieciństwa kolekcjonowało się karty z wizerunkami sławnych baseballistów.

Patrząc na rozwój usług takich jak sieciowa wypożyczalnia Netflix, dostępność filmów w iTunes Store, polskie Ipla i iPlex, trudno nie przyznać mu racji.

[na podstawie Endgadget , e-gear ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: