CES 2011: Kolorowy e-papier - Hanvon kontra Mirasol

Do tej pory główną wadą wyświetlaczy opartych o technologię e-papieru był fakt, że były one czarno-białe. Osoby odwiedzające targi CES miały możliwość porównania dwóch wchodzących na rynek technologii, które mogą to zmienić.

Pierwsza z nich to kolorowy wyświetlacz Qualcommu oparty o technologię Mirasol, druga to kolorowy e-papier firmy Hanvon. E-papier Hanvon wykorzystuje klasyczną technologię elektroforetyczną - piksele zmieniają kolor po przyłożeniu napięcia, ponieważ zawarte w e-papierze mikroskopijne kapsułki naładowane elektrostatycznie przesuwają barwnik do powierzchni lub w głąb urządzenia. Czytnik Hanvon ma wejść na rynek w marcu tego roku, jednak zaprezentowane na targach CES urządzenie pracuje w zauważalnie powolny sposób - odświeżenie strony zajmowało 2 do 3 sekund.

Technologia Mirasol to coś nowego - wykorzystuje modulację interferometryczną za pomocą systemów mikroelektromechanicznych (MEMS) do zmiany tego, jakiego koloru światło jest odbijane przez dany piksel. Prototypowy wyświetlacz Mirasol był w stanie odświeżać obraz z prędkością 30 klatek na sekundę, co pozwala na płynne odtwarzanie filmów. W przypadku tej technologii głównym problemem jest jej produkcja na dużą skalę, jednak Qualcomm niedawno ogłosił zainwestowanie miliona dolarów w fabrykę na Tajwanie, w celu rozpoczęcia produkcji wyświetlaczy Mirasol.

[na podstawie IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: