Dzięki Wii nie będziesz fit

Kiedy na rynek trafiło Nintendo Wii z pierwszymi na rynku kontrolerami ruchowymi, reklamowane było jako sposób na osiągnięcie kondycji fizycznej. Niestety nowe badania naukowe wskazują, że wysiłek fizyczny przy grach ruchowych to za mało do osiągnięcia pełnej kondycji fizycznej.

Według kilku niezależnych badań, puls dorosłych grających w sportowe gry na Wii podnosi się o 40 do 60 procent względem spoczynkowego. Jednocześnie badacze z Amerykańskiej Akademii Medycyny Sportowej (American College of Sports Medicine) twierdzą, że aby ćwiczenia fizyczne ponosiły nawet umiarkowanie kondycję, prędkość pulsu musi przekroczyć 60% pulsu spoczynkowego.

Nieskuteczność Wii w podnoszeniu kondycji graczy spowodowana jest dostosowaniem obciążenia wysiłkowego gier do możliwości dzieci, a nie dorosłych. Jednocześnie badacze przyznają, że są "sporty Wii" które dorównują "prawdziwym" jak na przykład pilates z matą sprawdzającą równowagę ćwiczącego, czy aerobik. Badacze przyznają też, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna jest lepsza od braku aktywności w ogóle.

Sporty Wii sprawdzają się też dobrze jako narzędzia rehabilitacji. Dzięki rozrywkowemu aspektowi gier można uatrakcyjnić nudne i często nieprzyjemne rehabilitacje kończyn, czy problemów neurologicznych.

[na podstawie Standard-Examiner ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: