Badanie krwi telefonem? Już za kilka lat!

Naukowcom z Uniwersytetu Rhode Island udało się zminiaturyzować aparaturę do przeprowadzania analiz krwi do wielkości biurowej drukarki. Dzięki temu nie trzeba będzie wysyłać krwi do badania w laboratorium, a wyniki testów robionych bezpośrednio w gabinecie lekarskim będą dostępne w pół godziny.

Badanie odbywa się przez umieszenie kropli krwi w jednorazowym "naboju" - plastikowym pojemniku wielkości karty kredytowej, który zostaje umieszczony w przenośnym analizatorze. Podstawowymi częściami analizatora jest piezoelektryczna pompa (wykorzystująca kryształy wibrujące pod wpływem prądu elektrycznego), oraz miniaturowy spektrometr (urządzenie do przeprowadzania analizy chemicznej). Pompa przepycha krew przez wąskie kanaliki do części pojemnika w której znajdują się chemikalia potrzebne do przeprowadzenia badania, a wyniki odczytywane są przez spektrometr.

W tej chwili urządzenie wykrywa białka CRP świadczące o problemach z krążeniem, jednak naukowcy pracują już nad opracowaniem "nabojów" do wykrywania choroby Alzheimera, czy wirusów chorób takich jak żółtaczka (wirusowe zapalenie wątroby), świńskiej grypy czy HIV.

Naukowcy obiecują dalszą miniaturyzację urządzenia, tak, aby mogło stanowić przystawkę do telefonu komórkowego.

[na podstawie Science Daily ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: