Szwecja: nowy podatek na rzecz twórców? Czy będziemy płacić więcej za dyski i pamięci flash?

Ceny pamięci flash i zewnętrznych dysków twardych w Szwecji najprawdopodobniej wzrosną.

Szwedzka organizacja Copyswede chce wprowadzić na wzór płyt CD i DVD podatek na rzecz praw autorskich również dla pamięci flash i zewnętrznych dysków twardych. Pomimo ostrego protestu producentów dodatkowa opłata ma być wprowadzona od 1 kwietnia. Dla przykładu 250 GB nośnik ma być droższy o 160 koron czyli około 23 dolary.

CEO Copyswede Mattias Âkerlind podczas wywiadu dla The Local wyjaśnia:

Od około roku prowadzimy rozmowy z producentami. Niechętnie negocjują z nami w tej sprawie. Są zobowiązani do zapłacenia opłat. Domagamy się takiego samego honorarium od każdej firmy za płyty CD i DVD oraz odtwarzacze MP3.

Dodatkowo Âkerlind zaznaczył, że coraz bardziej odchodzi się od nagrywania danych na CD i DVD na rzecz pamięci flash i dysków twardych. Na chwilę obecną Copyswede domaga się 1 korony za 1 GB w urządzeniach do 80 GB oraz 120 koron w pamięciach od 81 do 200 GB.

Pomysł Copyswede jest kontrowersyjnym tematem. Z punktu widzenia klienta jest on niekorzystny, natomiast właściciele praw autorskich go popierają. Przypominamy, że obecnie podobne opłaty na rzecz twórców zawarte są w cenie nośników fizycznych i nagrywarek.

Bartłomiej Kionka

[za The Local ]

Więcej o: