Oficjalny torrent raportu MAK

Rosyjska komisja badająca przyczyny smoleńskiej katastrofy udostępniła oficjalny raport za pomocą serwisu Bittorrent. To pierwsze wykorzystanie tej technologii do publikacji informacji wagi państwowej. Oficjalny tracker dla raportu znajduje się TUTAJ, aby go wykorzystać należy użyć oprogramowania Bittorrenta.

Na stronie komisji MAK (strona w języku rosyjskim) dla każdego opublikowanego dokumentu znajduje się lista alternatywnych lokalizacji z których można pobrać kopie, gdyby główny serwer był zbyt obciążony. Jednocześnie wszystkie dokumentu udostępnione zostały za pomocą Bittorrenta , czyli technologii w której pobierający pliki jednocześnie przekazują ściągnięte już dane następnym pobierającym .

Potocznie Bittorrent kojarzy się z piractwem internetowym, gdyż jest to technologia świetnie nadająca się do rozprowadzania wielkich plików binarnych, takich jak filmy. Dlatego też czasami "torrenty" utożsamia się z piractwem jako takim. Jednak usługa ta nadaje się dobrze do publikacji każdego rodzaju materiałów i dokumentów .

Jednak publikacja raportu MAK to pierwszy przypadek wykorzystania Bittorrenta do udostępnienia informacji wagi państwowej, a nawet międzynarodowej.

Aby skorzystać z torrentowego trackera , należy podać jego adres oprogramowaniu Bittorrenta, wbudowanemu np w przeglądarkę Opera, czy też w rozmaite programy do zarządzania ściąganiem. Oficjalnego klienta Bittorrenta można pobrać z tej strony (strona w języku angielskim).

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: