ASP pomoże nie zasnąć na kierownicą, reszta zależy od Ciebie

Pewna duńska firma stwierdziła, że ASP może uratować życie kierowcom. I nie chodzi o obarczanie przyszłych artystów-plastyków tak powazną odpowiedzialnością. ASP w tym przypadku to skrót od Anti Sleep Pilot. Urządzenie ma pomóc nie zasnąć za kierwonicą.

Zaczyna się od wprowadzenia podstawowych danych do pamięci małego krążka ASP, co pozwoli mu na późniejsze stwierdzenie obniżenia czujności kierowcy.

Według producenta, ASP bierze pod uwagę aż 26 parametrów jazdy, w nieregularnych odstępach czasu testując reakcje kierowcy, na okoliczność odchyleń od normy. Na odpowiedni sygnał urządzenia kierujący musi jak najszybciej wcisnąć przycisk umieszczony na obudowie. Jeśli nie zareaguje odpowiednio szybko a parametry jazdy staną się nietypowe ASP da wyraźny znak, że należy zjechać z drogi i zająć się kwestią zmęczenia.

Póki co urządzenie dostepne jest tylko w Danii i kosztuje około 190 euro. Niedługo ma się też jednak pojawić i w innych krajach, w tym także w USA, gdzie zostało zaprezentowane przy okazji targów CES 2011.

[za Anti Sleep Pilot ]

Łukasz Cichy

Więcej o: