Komputer, który gra Va Banque

Ma na imię Watson i lubi ryzyko. Jest stworzonym przez IBM komputerem, który wziął udział w amerykańskim teleturnieju Jeopardy, znanym w Polsce jako Va Banque.

Watson w pokazowej walce zwyciężył dwóch mistrzów teleturnieju. Zasady Jeopardy są proste: na pytanie należy odpowiedzieć pytaniem. I trzeba zrobić to szybko. Zrozumienie pytania i udzielenie odpowiedniej odpowiedzi jest zdaniem naukowców z IBM kolejnym wyzwaniem po stworzeniu komputera Deep Blue, który w 1997 wygrał w szachy z Garri Kasparowem.

Sztuczna inteligencja Watsona jest dziełem 25 naukowców, którzy pracowali nad nim przez cztery ostatnie lata. Największym wyzwaniem było nauczenie komputera ludzkiego języka. W celu stworzenia odpowiedniego słownika zeskanowano setki milionów stron książek i scenariuszy. Komputer, złożony z 10 dziesięciu serwerów,  jest w stanie wykonać 80 trylionów obliczeń na sekundę.

Udział superkomputera w teleturnieju to tylko przygrywka - prawdziwym przeznaczeniem Watsona jest stanie się "dr Watsonem", który pomagałby  żywym lekarzom w diagnozowaniu chorób i szybkim wyszukiwaniu odpowiednich lekarstw.

[via Wired ]

Konrad Hildebrand

Więcej o: