Czołgi w kameleonowym kamuflażu

Brytyjska firma BAE Systems ogłosiła rozpoczęcie prac nad e-kamuflażem - systemem maskowania pojazdów pancernych opartych o technologię e-ink.

E-ink (elektroniczny tusz) został opracowany dla czytników książek. W odróżnieniu od ekranów LCD, e-ink jest wyświetlaczem pasywnym, widocznym w świetle odbitym.

Pomysł elektronicznego kamuflażu powstał podczas brytyjskiej misji w Afganistanie, który jest krajem o zróżnicowanych krajobrazach. Nie da się opracować jednego wzoru "kamuflażu afgańskiego" tak jak pustynnego czy europejskiego który będzie odpowiedni w każdym napotkanym tam terenie. Dlatego powstał pomysł kamuflażu adaptacyjnego - a e-ink jest na tyle tani, by dało się nim pokryć całą powierzchnię czołgu.

Na e-inkowym pancerzu wyświetlany będzie obraz okolicy, tak aby czołg stapiał się z tłem, niezależnie od tego czy znajdzie się akurat na zielonych terenach upraw, czy na burej pustyni. Podobną strategię maskowania wykorzystują w naturze kameleony, jaszczurki umiejące zmieniać kolor swojego ciała, tak aby wtopić się w tło.

Brytyjska firma obiecuje udostepnienie pierwszego prototypu kameleonowego kamuflażu za cztery lata.

[na podstawie The Telegraph , za Endgadget ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: