Paliwo z powietrza i wody

Amerykańska firma Joule Unlimited zapowiada przełomowy wynalazek - genetycznie modyfikowane bakterie, które mają produkować paliwa z wody, dwutlenku węgla i światła słonecznego.

Firma zgłosiła patenty na biologiczne procesy przetwarzania wody i dwutlenku węgla na składniki paliw, oraz na stworzenie superwydajnych organizmów wykorzystujących światło słońca. Te modyfikacje wprowadzone do komórek cyjanobakterii tworzą - jak ogłasza firma - wydajne mikroorganizmy wydalające substancje od których uzależniona jest gospodarka naszej cywilizacji - takie jak alkohol etylowy czy benzyna.

Firma twierdzi że w laboratoriach ma cały wachlarz organizmów wytwarzających różne paliwa, a proces jest wydajniejszy od przyjętych w tej chwili metod produkcji biopaliw.

Zgłoszone przez nich patenty nie są bzdurne na pierwszy rzut oka fachowca chemika, jest więc szansa, że metoda okaże się skuteczna.

Jeśli zapowiedzi się sprawdzą, widmo kryzysu energetycznego spowodowanego wyczerpywaniem się paliw kopalnych, zniknie raz na zawsze, paliwa spalają się na wodę i dwutlenek węgla, które procesem Joule Unlimited byłyby znów przetwarzane w paliwo.

Firma zapowiada pierwszą komercyjną instalację na przyszły rok.

[na podstawie The Globe and Mail , jouleunlimited.com , freepatentsonline.com: 1 2 , za Slashdot ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: