Internet w Play - szybki czy superszybki?

Internet oferowany przez sieć komórkową Play od lutego ma znacznie przyspieszyć. Operator zapowiada pokrycie 60% terytorium Polski superszybkim Internetem, ale w praktyce nie wygląda to już tak kolorowo.

Play urządził dzisiaj konferencję prasową, na której ogłosił że już od lutego klienci tej sieci będą mogli korzystać z Internetu 4G.

4G oznacza najbardziej zaawansowaną obecnie technologię mobilnego Internetu - w takiej sieci maksymalna prędkość pobierania danych to 150 Mbit/s, a wysyłania - 50 Mbit/s. Jak na standardy mobilnej Sieci to naprawdę duża prędkość.

Z tym, że Play, powołując się na ustalenia ITU , International Telecommunication Union, dokonuje trochę nieuprawnionego rozszerzenia definicji 4G na prędkość... HSPA+ (prezentację Play można znaleźć na blogu rzecznika sieci ). Zwiększenie prędkości przesyłu danych nie oznacza jednak realnej prędkości HSPA+ (czyli 21Mbit/s danych przychodzących i 5,7 Mbit/s wychodzących). W Play w dalszym ciągu nałożone będą ograniczenia - 1 Mbit/s w przypadku oferty mobilnego internetu Play Online oraz 2Mbit/s w przypadku telefonów.

Internet HSPA+ oferowany jest już przez innych operatorów - Erę, Plusa i Orange. Warto o tym pamiętać podczas rozważań o ewentualnej zmianie operatora. 4G nie zawsze musi oznaczać faktyczne 4G .

Więcej o: