Z tego też powodu prace nad znalezieniem alternatywy dla ekranów dotykowych zawierających ind trwają od dłuższego czasu. Wygląda na to, że odpowiedź na ten problem znaleźli naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofera - opracowane przez nich ekrany dotykowe wykorzystują nanorurki węglowe oraz tanie polimery.
Do tej pory wykorzystanie dwuwarstwowych ekranów dotykowych z tworzyw sztucznych napotykało ten problem, że nie były one specjalnie trwałe - wilgotność, nacisk, światło ultrafioletowe, to wszystko doprowadzało do zniszczenia polimerów. Jednak naukowcy z Instytutu Fraunhofera obeszli ten problem przez dodanie do polimerów nanorurek węglowych, stabilizujących polimery mechanicznie, przez co warstwa jest dużo trwalsza. Wprawdzie nanorurkowa folia przewodząca ma trochę większą oporność od ekranów dotykowych z tlenku indu i cyny, ale jest ona wystarczająco niska do zastosowania w ekranach dotykowych, a ma tę znaczącą zaletę, że węgiel jest powszechnie dostępny na całym świecie, w przeciwieństwie do indu.
Zespół z Fraunhofera ma zamiar zaprezentować dotykowy ekran z nanorurek węglowych na targach nanotechnologicznych w tym roku.
[na podstawie Science Daily ]
Leszek Karlik