Alternatywa dla krzemu i grafenu - molibdenit przyszłością elektroniki?

Badania przeprowadzone na Politechnice Federalnej w Lozannie pokazują, że procesory przyszłości mogą być zbudowane nie z krzemu, ani z grafenu, tylko z molibdenitu.

Dzisiejsza technologia produkcji elektroniki wykorzystuje krzem do tworzenia układów zintegrowanych, ale wiadomo, że prędzej czy później zaczniemy trafiać przy dalszej miniaturyzacji mikroprocesorów na twarde limity fizyczne. Stąd poszukiwania następców krzemu - ostatnio wielu naukowców zaczęło sugerować, że w roli tej może nieźle sprawdzić się grafen czyli płaskie arkusze cząsteczek węgla.

Opublikowane w "Nature Nanotechnology" badanie naukowców z Laboratorium Elektroniki i Struktur Nanoskalowych z EPFL pokazuje, że molibdenit (MoS2 ) jest bardzo wydajnym półprzewodnikiem. Do tej pory minerał ten był stosowany jako dodatek do stopów stali oraz do smarów i olejów, jako źródło molibdenu. Jednak nie badano go do tej pory pod kątem potencjalnego wykorzystania w elektronice.

Profesor Andras Kis z EPFL uważa, że molibdenit może być lepszym materiałem do budowy mikroukładów niż krzem i niż grafen. Cytując:

To dwuwymiarowy materiał, bardzo cienki, i bardzo łatwy do wykorzystania w nanotechnologii. Ma duży potencjał do produkcji bardzo małych tranzystorów, diod elektroluminescencyjnych (LEDów) oraz ogniw fotowoltaicznych.

Proponowany jako alternatywa dla krzemu grafen również jest dwuwymiarowym, bardzo cienkim materiałem, jednak nie jest on z natury półprzewodnikiem - brak w nim pasma wzbronionego, a sztuczne stworzenie go jest możliwe, ale bardzo trudne.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: