Cud inżynieryjny połączy Danię i Niemcy

Pięć miliardów euro kosztować będzie wybudowanie podwodnego tunelu łączącego Danię i Niemcy. Pierwsze samochody i pociągi mają do niego wjechać w okolicach 2020 roku.

Rząd Danii dziś przyjął projekt, w którym mówi się o wybudowaniu tunelu między tamtejszą wyspą Lolland a niemiecką Fehmarn. Obie są już połączone ze stałym lądem mostami. Choć według oryginalnych planów i nowy projekt miał być wzniesiony nad wodą, to połączenie między krajami zdecydowano się umieścić pod nią. Dzięki temu ma ono być mniej szkodliwe dla środowiska i bardziej bezpieczne. Mimo to, zanim rozpoczną się prace budowlane, oba kraje muszą sporządzić raport na temat wpływu konstrukcji na środowisko naturalne.

18 kilometrowy tunel zbuduje duńska firma Femern A/S. Obliczyła ona, że cały projekt pochłonie mniej więcej 5,1 miliarda euro . Tę kwotę wyłoży rząd Danii, który liczy na wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej. Pewna część kosztów ma się także zwrócić dzięki opłatom za korzystanie z tunelu. Przewiduje się, że zajmie to mniej więcej 30 lat. Niemcy zapłacą jedynie za połączenie swojej infrastruktury z tunelem.

Prace budowlane mają się rozpocząć w 2014 roku, a zakończyć w okolicach roku 2020 . Po wybudowaniu nowego połączenia, przejazd z Hamburga do Kopenhagi zająć ma około trzech godzin.

Krzysztof Pielesiek

[za: Deutsche Welle ]

-----

Atarynka, Kajtek, zegarek z kalkulatorem... TOP 10 gadżetów z lat 80.

Więcej o: