Laserowa biopsja

Opracowana na Michigan State University technologia laserowa może w przyszłości pozwolić na szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne biopsje zmian skórnych.

Współcześnie pacjenci, u których podejrzewa się raka skóry muszą zostać poddani biopsji, w której wycina się kawałek skóry, wysyła go do laboratorium a następnie czeka na wyniki, siedząc jak na szpilkach. Technologia przedstawiona w aktualnym numerze "Nature Photonics" może w przyszłości pozwolić na natychmiastowe przeskanowanie podejrzanej zmiany i otrzymanie od razu wyniku badania, dzięki wykorzystaniu mikroskopu laserowego stosującego ultra-krótkie impulsy światła laserowego do identyfikacji cząsteczek chemicznych. Cytując dr Marcosa Dantusa z Michigan State University:

Inteligentne lasery pozwalają nam na wybiórcze pobudzanie związków chemicznych - nawet takich, dla których różnice spektroskopowe są niewielkie. Możemy kształtować impuls lasera, pobudzić określony związek albo jakiś inny w oparciu o ich cechy wibracyjne, co zapewnia nam doskonały kontrast.

Wcześniej podobny kontrast można było uzyskać tylko przez wstrzykiwanie odpowiednich markerów fluorescencyjnych, ale wykorzystanie nowej technologii mikroskopii ze stymulacją rozpraszania ramanowskiego (SRS) czyni ich wykorzystanie zbędnym.

Inne potencjalne zastosowania obrazowania SRS to badanie, jak głęboko substancje chemiczne dostają się do skóry i włosów, jak leki przenikają tkanki w organiźmie, czy zdalne wykrywanie substancji niebezpiecznych takich jak trucizny czy materiały wybuchowe.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: