Syntetyczny klej omułków

Naukowcy potrafią wyprodukować syntetyczną wersję kleju, przy pomocy którego małże przyklejają się do podwodnych skał. Potencjalne zastosowanie to klej do urządzeń pracujących pod wodą, jak również klej chirurgiczny czy przeznaczony do implantów medycznych.

Prace nad syntetycznym odpowiednikiem kleju wytwarzanego przez omułki trwają już od wielu lat, ale dopiero teraz zespół naukowców z Uniwersytetu Chicago udało się stworzyć elastyczny żel działający w podobny sposób co wytwarzany naturalnie przez małże klej.

Syntetyczny klej wykorzystuje wiązania metalowe, a nie stałe więzy kowalencyjne, dzięki czemu jest on bardzo silny, ale nie jest kruchy. Cytując Nielsa Holten-Andersena z zespołu z Uniwersytetu Chicago:

Te wiązania metalowe są stabilne, ale w przypadku ich zerwania automatycznie się leczą bez dodawania dodatkowej energii do całego systemu. ( ) Dążyliśmy do nauczenia się nowych zasad działania z natury, zasad których do tej pory nie wykorzystywaliśmy w wytwarzanych przez ludzi materiałach, i wykorzystanie ich do uczynienia wytwarzanych przez ludzi materiałów jeszcze lepszymi.

Naukowcy potrafią zmieniać sztywność oraz wytrzymałość syntetycznego żelu przez regulację pH roztworu oraz rodzaju domieszanych do niego jonów metalowych.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: