Kolejnym krokiem w procesie rozwoju robotów ma być RoboEarth - przestrzeń, w której będą mogły wymieniać się zdobytą wiedzą i pomagać sobie w rozwiązywaniu problemów . Grupa europejskich naukowców stojąca za projektem określa go jako Wikipedię dla robotów - rodzaj wspólnej świadomości.
RoboEarth jest dopiero we wczesnej fazie, nadal na rozwiązanie czeka sporo problemów: nie wszystkie roboty są takie same, nie wszystkie wykonują te same zadania. Pocieszające jest, że jeśli już zajmują się tym samym, będą mogły ściągnąć rozwiązanie z sieci, co oszczędzi czasu programistom .
Doktor Markus Waibel ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego (Swiss Federal Institute of Technology) w Zurychu jest podekscytowany tą perspektywą:
Większość współczesnych robotów postrzega świat na swój własny sposób, standaryzacja tych procesów prawie nie istnieje. Podstawową zaletą RoboEarth jest możliwość dzielenia się wiedzą. To naprawdę coś nowego.
RoboEarth nie jest pierwszym takim przedsięwzięciem - podobny jest Robot Operating System , nad którym pracują konstruktorzy robotów z firmy Willow Garage. Obydwa mają zaoszczędzić czas ludzi i pozwolą stworzyć standardy w robotyce, co na pewno wpłynie na szybszy rozwój tej dziedziny.
[za: dvice ]
Paweł Kamiński