Sony rozważa wycofanie się z iTunes Music Store

Firma Sony planuje otwarcie własnego internetowego serwisu z muzyką i jednocześnie daje sygnały o możliwości rezygnacji z współpracy z Apple.

W wywiadzie dla australijskiej gazety The Age, przedstawiciel Sony, Michael Ephraim stwierdził, nowe produkty Sony, takie jak oprogramowanie pozwalające grać w gry Playstation 1 na innych urządzeniach, prawdopodobnie nie będzie dostępne dla urządzeń Apple. Dał też do zrozumienia, że wraz z pojawieniem się nowych metod dystrybucji muzyki w sieci, firma może zrezygnować z dystrybucji za pomocą iTunes Music Store .

Przedstawiciel Sony stwierdził, że wytwórnie są w tej chwili zakładnikami Apple.

Potencjalnym powodem zakończenia współpracy jest narzucanie przez Apple zasad funkcjonowania aplikacji , a zwłaszcza rozliczania zakupów dokonywanych wewnątrz aplikacji. Apple wymaga, aby przy tego typu zakupach płatności były rozliczane za pomocą mechanizmów iTunes Store, przez co 1/3 ceny trafia automatycznie do Apple. Firma usunęła ze sklepu aplikację czytnika książek Sony, która używała niezależnych mechanizmów płatności.

Drugim możliwym powodem odejścia Sony Music Entertainment z iTMS jest opracowanie przez Sony własnej alternatywy, w której nie sprzedaje się plików muzycznych (co też boli wytwórnie), lecz wykupuje się subskrypcję, a muzyka przesyłana jest na bieżąco z serwerów Sony.

Jeśli Sony wycofa się z iTMS, będzie to spory cios w podstawowe źródło dochodu Apple.

Niestety, ani nowa usługa Sony, ani sklep z muzyką Apple nie są dostępne dla Polaków.

[na podstawie The Age , za SlashGear ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: