Microsoft jedną łatką likwiduje groźną lukę w Windows XP i Vista

Wystarczyło wyłączyć automatyczne uruchamianie programów z pendrive'a, które było częstą przyczyną rozpowszechniania się wirusów.

Microsoft zmienił to w Windows 7 już w kwietniu 2009, jednak dopiero teraz łatki o numerze KB971029 doczekały się wcześniejsze wersje - XP i Vista . Właściwie możliwość wyłączenia auturuchamiania pojawiła się już na jesieni 2009 roku, ale trzeba było samemu pobrać ją ze strony Centrum pobierania Microsoft (MS Download Center) i zainstalować. Teraz Microsoft umieścił ją w Windows Update - zostanie zainstalowana automatycznie na każdym komputerze z włączoną tą usługą.

Funkcja, która uruchamiała automatycznie program z włożonego pendrive'a bardzo ułatwiała życie twórcom złośliwego oprogramowania. Holly Stewart z Microsoft Malware Protection Center powiedział, że dziesięć największych rodzin złośliwego oprogramowania wykorzystywało AutoRun .

Co ciekawe, poprawka dostała status, "ważna, ale nie krytyczna dla bezpieczeństwa". Microsoft unika nazywania AutoRun luką - ta funkcja została po prostu tak zaprojektowana, dopiero potem wykorzystały to rozmaite wirusy. Mimo łatki, nadal uruchamiać automatycznie mogą się płyty CD i DVD.

[za: Engadget , nvision ]

Paweł Kamiński

Więcej o: