Pierwsze filmy 3D nagrywano w III Rzeszy

Australijski reżyser Philippe Mora dotarł do archiwalnych filmów wykonanych w technologii 3D. Być może to pierwsze produkcje tego typu. Tworzono je w III Rzeszy.

Mora odkrył dwa tego typu filmy w Federalnym Archiwum Berlina. Są to dwa obrazy trwające po 30 minut . Nagrało je niezależne studio filmowe w 1936 roku. Oba filmy powstać miały na zlecenie Josepha Goebbelsa - ministra propagandy w rządzie Hitlera. Prawdopodobnie do tej pory nie natrafiono na nie, gdyż opisywane są słowami "raum film" (przestrzenny film), a nie słowami 3D czy trójwymiarowe.

Pierwszy z nich to musical nazwany "Tak prawdziwe, że możesz tego dotknąć". Pokazano w nim imprezę karnawałową i smażące się kiełbaski - dobrze znane bratwurst. Drugi materiał filmowy nosi tytuł "Sześć dziewczyn rozpoczyna weekend" i koncentruje się na tytułowych kobietach - ówczesnych gwiazdkach filmowych.

Philippe Mora twierdzi, że oba filmy nagrano na taśmie 35mm przy wykorzystaniu pryzmatu ustawionego przed soczewkami kamery. Zdaniem reżysera, jakość filmów do tej pory jest po prostu fantastyczna. O ile w tej chwili nie można ich niestety obejrzeć, to Mora chce je umieścić w swoim nowym dokumencie. Obraz noszący tytuł "Jak nagrywano III Rzeszę" ma się koncentrować na tym jak Naziści manipulowali rzeczywistością za pomocą zdjęć i materiałów filmowych.

Krzysztof Pielesiek

[za: Variety ]

Więcej o: