Społeczna zasada słuszności na Facebooku - odcinek 293453.9

Nie klikasz w podejrzane linki w Sieci? Nie otwierasz podejrzanych załączników? Nie szkodzi. Teraz spamerzy wykorzystują czat na Facebooku.

Zagrożenie przychodzi czasem nieświadomie ze strony zaufanych znajomych. Na Facebooku pojawiła się nowa fala spamu - tym razem rozprzestrzeniająca się przez czat.

Wczoraj trafiło na mnie.

Wiadomość, jaką otrzymałam na czacie od znajomego widoczna jest na załączonym zdjęciu. Kierując się zasadą słuszności społecznej (to mój znajomy, pewnie chce pokazać mi coś interesującego), ciekawością i podejrzliwością kliknęłam w link tylko po to, by zostać przekierowaną do strony z której natychmiast zaczyna pobierać się plik .exe.

Według producenta oprogramowania antywirusowego Sophos jest to robak Palevo-BB , który rozprzestrzenia się właśnie przez serwisy społecznościowe i komunikatory. Jakież spotkało mnie szczęście, że trafił także do mnie!

Uważajcie więc na to, w jakie linki podsyłane przez znajomych klikacie. Zasada społecznej słuszności jest tu wykorzystana dużo bardziej prymitywne niż w propozycji sprawdzenia kto oglądał Wasz profil na Facebooku , ale najwyraźniej wciąż się sprawdza.

Joanna Sosnowska

Więcej o: