MWC 2011: Dotknij obrazu 3D

Japoński operator telefonii komórkowej - DoCoMo - pracuje nad technologią umożliwiającą "dotykanie" trójwymiarowych obrazów. Trzeba ją jednak jeszcze doszlifować.

Najnowsza atrakcja ze świata 3D? Pracuje nad nią japońska firma DoCoMo. Chce ona, by ludzie mogli "dotykać" trójwymiarowych obrazów . Ma to umożliwić technologia nazwana Touchable 3D Display, którą pokazano w trakcie tegorocznego Mobile World Congress. .

Pomysł DoCoMo bazuje na połączeniu technologii force feedback z autostereoskopowym 3D (takim, w którym nie musimy nosić specjalnych okularów) i siłami magnetycznymi. Technologię demonstrowano przy wykorzystaniu długopisu śledzonego w trzech wymiarach przez dwie kamery. W chwili gdy człowiek "dotyka" trójwymiarowego przedmiotu, przez specjalną cewkę umieszczoną za ekranem przepływa prąd. Tymczasem w długopisie uaktywnia się umieszczony na jego szczycie magnes. Dzięki temu mamy czuć "opór" wyświetlanych obrazów.

W trakcie targów DoCoMo pokazywało trójwymiarowego kameleona, który próbował wyrwać długopis z rąk ludzi za pomocą swego długiego języka. Gdy udało mu się go owinąć wokół przedmiotu trzymanego w dłoni, ten zaczynał wibrować. Ponoć robi to na tyle mocno, że rzeczywiście może zostać "wyrwany" z ręki słabo trzymającej go osoby.

Niestety DoCoMo nie zdradza kiedy technologia Touchable 3D Display może zadebiutować na rynku. Firma zaznacza natomiast, że przy korzystających z niej urządzeniach, nie powinniśmy przebywać, jeśli mamy przy sobie karty z paskiem magnetycznym.

Krzysztof Pielesiek

[za: Pocket Lint ]

Więcej o: