Ręka dla Terminatora

Naukowcy z amerykańskiego Virginia Polytechnic Institute opracowali tę imponującą robotyczną rękę, która potrafi nawet pisać na klawiaturze.

Ręka składa się ze szkieletu analogicznego do szkieletu ręki ludzkiej (ale uproszczonego) i zawiera 19 silniczków (serwomotorów) poruszających cięgnami sterującymi palcami. Dzięki temu pace mogą poruszać się w ten sam sposób, co palce żywej ludzkiej dłoni.

Osiągnięciem jest zapakowanie takich możliwości do urządzenia wielkości i wagi ludzkiej ręki. W następnej kolejności ręka zostanie pokryta sztuczną skórą, pod którą zamontowane zostaną czujniki robotycznego "dotyku" - sprzężenia zwrotnego, dzięki któremu ręka będzie mogła chwytać.

W tej chwili roboręka umie już pisać na klawiaturze z prędkością 20 słów na minutę (2/3 prędkości człowieka piszącego obiema rękami). Z pewnością T-800 z filmu Terminator: Dzień Sądu (skąd pochodzi zdjęcie) umiał pisać szybciej, choć, przyznacie sami - nie wyglądał na literata.

[za DART hand , physorg.com , Endgadget ]

Janusz A. Urbanowicz

Zobacz także:

Proteza ręki dająca ulgę w bólu fantomowym Powstała sztuczna ręka sterowana myślami Robotyczna aktorka CES 2011: Tablety, telewizory i... kilka robotów

Więcej o: