Czy nowe wyświetlacze dotykowe będą bezdotykowe?

Jeszcze nie tak dawno temu rewolucją była obsługa ekranów palcem, a nie rysikiem. Czy następców trzeba będzie w ogóle dotykać?

Microsoft przygotował prezentację nowych projektów dotyczących ekranów dotykowych - opowiada o nich Stevie Bathiche - człowiek odpowiedzialny za stół dotykowy Microsoft Surface .

Powinno się raczej mówić o ekranach bezdotykowych, gdyż badania skupiają się na odczytywaniu ruchów ręki nad ekranem . MS opracował kilka różnych sposobów - największe wrażenie robią "soczewki klinowe" ("wedge lenses" ), które pozwalają nie tylko przenieść ruch poziomy, ale także odczytać odległość ręki od powierzchni . Soczewki pozwalają także kierować światło oddzielnie do każdego oka, tworząc efekt autostereoskopii - 3D, do którego nie potrzeba okularów . Ciekawe, że prezentujący mówi, że coś takiego zostało zrobione po raz pierwszy - czyżby nie widział Nintendo 3DS ? Zapewne kluczowe są słowa "w taki sposób". Wrażenie robią też obrazy 3D, które można oglądać z kilku stron - ekran odczytuje z jakiego kąta patrzymy . Może nawet oferować dwa obrazy dla dwóch różnych osób.

W ostatniej prezentacji już całkowicie wchodzimy w przyszłość - monitor niewiele różni się od okna, przez które możemy wyglądać.

Koncepty projektów robią duże wrażenie, pokazując, że Microsoft dalej rozwija technologię "inteligentnych" kamer, która jest już na rynku w postaci sensora Kinect .

Więcej o: