Wyszukujemy najintensywniej w Europie i wciąż kochamy Naszą Klasę - Polacy w Sieci 2010

Serwis ComScore, zajmujący się badaniem rynku internetowego, opublikował raport "2010 Europe Digital Year in Review". Wynika z niego, że Polacy wyszukują najwięcej w Europie i mimo narzekań, wciąż kochają Naszą Klasę.

ComScore opublikował raport podsumowujący internetowy rok 2010 w Europie (do pobrania stąd w formie .pdf) - "2010 Europe Digital Year in Review". Z lektury raportu możemy dowiedzieć się tego, co od dawna podpowiadała intuicja - aktywnie korzystamy z serwisów społecznościowych, cały czas wolimy Naszą Klasę od Facebooka i charakteryzujemy się największą intensywnością wyszukiwania.

Raport ComScore podaje dane z krajów takich jak: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Hiszpania, Turcja i Wielka Brytania.

1. Polacy kochają społeczności

Polacy kochają społecznościPolacy kochają społeczności Fot. ComScore Fot. ComScore

Zasięg serwisów społecznościowych w Polsce wynosi 90,6%. Tym samym znajdujemy się na drugim miejscu w Europie pod względem korzystania z tzw. "social media" - wyprzedza nas tylko Turcja.

2. Wciąż lubimy polskie serwisy

Wciąż lubimy polskie serwisyWciąż lubimy polskie serwisy Fot. ComScore Fot. ComScore

W ubiegłym roku Facebooka odwiedziło 230 milionów Europejczyków. Tym samym serwis plasuje się na trzecim miejscu pod względem popularności na Starym Kontynencie. W zestawieniu 100 najpopularniejszych stron w pierwszej dziesiątce znajduje się Nasza Klasa. Kryterium jest tutaj czas spędzany na stronie.

3. Facebook w Polsce rośnie, ale wciąż jest za NK

Facebook w Polsce rośnie, ale wciąż jest za NKFacebook w Polsce rośnie, ale wciąż jest za NK Fot. ComScore Fot. ComScore

Polska jest jednym z trzech rynków objętych badaniem, w którym Facebook nie jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym. Jak można się domyślić, wciąż wyprzedza go Nasza Klasa. ComScore natomiast zauważa, że dystans znacząco się zmniejsza właśnie na rzecz Facebooka.

4. Przekonaliśmy się do zakupów grupowych

Zakupy grupowe w PolsceZakupy grupowe w Polsce Fot. ComScore Fot. ComScore

Na świecie najpopularniejszym serwisem zakupów grupowych jest Groupon. Powstają jednak jego niezliczone klony; samych polskich odpowiedników przychodzi mi do głowy co najmniej 5. ComScore nie podaje, z jakich serwisów najczęściej korzystamy, traktując "zakupy grupowe" jako całość. Okazuje się, że w Polsce serwisy tego typu mają ponad 10-procentowy zasięg. Wynik ten plasuje nas mniej więcej w połowie europejskiego peletonu - w tanich zakupach przodują Francuzi, na ostatnim miejscu znajduje się Portugalia.

5. Na potęgę korzystamy z wyszukiwarek

Polacy wyszukują najwięcej w EuropiePolacy wyszukują najwięcej w Europie Fot. ComScore Fot. ComScore

Pod względem korzystania z wyszukiwarek zdecydowanie przodujemy w Europie, o czym już zresztą kiedyś informowaliśmy . Najciekawsze jest jednak to, że charakteryzujemy się największą liczbą wyszukań na użytkownika, a nie dużą liczbą wyszukujących. Oznacza to, że albo kilka bardzo dociekliwych jednostek zawyża statystyki, albo coś jest "nie tak" z naszym internetem...

Na tle innych krajów wyróżniamy się więc przede wszystkim przywiązaniem do polskich produktów. Nasza Klasa już od wielu lat znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o serwisy społecznościowe. I nawet liczący sobie 600 milionów użytkowników Facebook jeszcze musi w Polsce powalczyć.

Więcej o: