Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii (KAIST) twierdzą, że grafen, jedna z alotropowych form węgla odkryta w 2004 roku, może posłużyć do produkcji giętkich baterii. Materiał katodowy (w tym przypadku to V2 O5) ) zostałby umieszczony na warstwie grafenu, a grafenowy papier powlekany litem zostałby użyty jako anoda. Taka konstrukcja miałaby być nie tylko giętka, ale i wydajna.
Elektroda wykazuje znaczny postęp wydajności w praktycznie każdym aspekcie właściwości elektrochemicznych w stosunku do rozwiązań nie pozwalających na wyginanie.
Powiedział Kisuk Kang pracujący nad tym projektem.
Oczywiście badania są dopiero w fazie testowej, więc lepiej nie spodziewajmy się rewolucji na skalę światową w ciągu kilku miesięcy. Kang zauważa jednak, że ich rozwiązania mogą wpłynąć w przyszłości na rozwój nie tylko sposobów magazynowania energii, ale także paneli słonecznych czy wyświetlaczy OLED.
Ja jednak najbardziej czekam na komórki, które będę mógł zwinąć w rulonik i schować do kieszeni jak długopis. Niczego więcej mi do szczęścia nie trzeba.
Źródła: RSC , Graphane Info
Szymon Adamus