Giętkie ekrany potrzebują giętkich baterii

Od dłuższego czasu producenci tacy jak Samsung, Sony czy LG nęcą nas wizjami giętkich ekranów OLED. Zwijane komórki i odtwarzacze multimedialne przyszłości będą jednak potrzebowały jeszcze jednego elementu - giętkich baterii.

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii (KAIST) twierdzą, że grafen, jedna z alotropowych form węgla odkryta w 2004 roku, może posłużyć do produkcji giętkich baterii. Materiał katodowy (w tym przypadku to V2 O5) ) zostałby umieszczony na warstwie grafenu, a grafenowy papier powlekany litem zostałby użyty jako anoda. Taka konstrukcja miałaby być nie tylko giętka, ale i wydajna.

Elektroda wykazuje znaczny postęp wydajności w praktycznie każdym aspekcie właściwości elektrochemicznych w stosunku do rozwiązań nie pozwalających na wyginanie.

Powiedział Kisuk Kang pracujący nad tym projektem.

Oczywiście badania są dopiero w fazie testowej, więc lepiej nie spodziewajmy się rewolucji na skalę światową w ciągu kilku miesięcy. Kang zauważa jednak, że ich rozwiązania mogą wpłynąć w przyszłości na rozwój nie tylko sposobów magazynowania energii, ale także paneli słonecznych czy wyświetlaczy OLED.

Ja jednak najbardziej czekam na komórki, które będę mógł zwinąć w rulonik i schować do kieszeni jak długopis. Niczego więcej mi do szczęścia nie trzeba.

Źródła: RSC , Graphane Info

Szymon Adamus

Więcej o: