Komórka - najlepszy przyjaciel, najgorszy wróg (jeśli mieszkasz w Chinach)

W Chinach jest ponad 700 milionów użytkowników telefonów komórkowych, z czego ok. kilkanaście milionów mieszka w Pekinie. Chińskie władze opracowują właśnie plan poświęcony tym ostatnim - mają zamiar śledzić położenie telefonów, aby lepiej zarządzać ruchem miejskim.

Program określany jest obecnie mianem "dynamicznej platformy informacyjnej transportu publicznego", poinformowano o nim na chińskiej stronie rządowej . Założenia programu są proste - telefon jest urządzeniem, które mamy zawsze przy sobie. Do tego z łatwością i dużą dozą precyzji można określić jego położenie. Może więc wykorzystać je do planowania i zarządzania siecią transportu publicznego w stolicy kraju? Władze rozważają rozpoczęcie współpracy z jednym z operatorów, a następnie wykorzystanie danych pochodzących z 17 milionów telefonów do opracowania schematu przemieszczania się po mieście. W ten sposób można byłoby opracować sposób na lepsze zarządzanie ruchem miejskim i transportem publicznym.

Albo - jak zauważa serwis The Next Web - można będzie w ten sposób śledzić obywateli. Chiny raczej nie są pierwszym państwem które przychodzi na myśl słysząc słowa "wolność" czy "demokracja".

Więcej o: