iPad jako manipulator molekularny

Brytyjscy naukowcy z Glasgow University opracowali aparaturę i aplikację pozwalającą, za pomocą iPada manipulować pojedyńczymi molekułami w rodzaju DNA.

Aplikacja iTweezers to interfejs sterowania skomplikowanej aparatury laserowego manipulatora optycznego (optical tweezers). Manipulator optyczny to urządzenie wykorzystujące specyficzne własności laserowago światła przejawiające się w mikroświecie. Okazuje się, że skoncentrowany w jednym punkcie promień laserowy tworzy obszar przyciągający małe cząstki. Zmieniając parametry światła, można przesuwać cząstki. Wynalazcy optycznego manipulatora dostali za swoje dzieło Nagrodę Nobla.

iTweezers, aplikacja na iPada, jest sprzężona z mikroskopem obserwującym pole pracy laserowego manipulatora. Na polu operacyjnym znajdują się tworzone holograficznie ogniska przyciągania, oznaczone czerwonymi okręgami. Przeciągając palcami okrąg, użytkownik przesuwa ogniskową manipulatora laserowego, a co za tym idzie, złapany w ognisko obiekt czy cząsteczkę.

Manipulacje góra-dół wykonywane są gestem ściskania dwoma palcami (w dół) lub rozciągania (w górę). Aby przesunąć pole pracy w bok, operator manupulatora przechyla caly tablet.

Dzięki iTweezers można manipulować w naturalny sposób mikroobiektami biologicznymi - na przykład niciami DNA. Nie jest to narzędzie, jakiego potrzeba w każdym domu, ale stanowi olbrzymie ułatwienie pracy naukowców.

[na podstawie Wired Science ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: