Genetycznie modyfikowany wirus poprawi pamięć

Zaczęło się od odkrycia naukowców z Johns Hopkins University  że da się wymazywać pojedyncze wspomnienia - okazuje się, że można także w drugą stronę - ułatwiać zapamiętywanie.

Jeden enzym w mózgu - kinaza białkowa M zeta - odpowiada za kontrolowanie długości i jakości przechowywania informacji. Kilka lat temu udowodniono, że hamowanie enzymu powoduje szybsze zapominanie. Teraz opublikowano dokument wskazujący, że zwiększanie jego ilości pozwala lepiej i dłużej pamiętać. Nie jest to jeszcze rewolucja - na razie dokonano testów na szczurach i tylko niektórych rodzajach wspomnień, dokładniej: na pamiętaniu relacji między smakiem, a niedobrym samopoczuciem, nudnościami.

W dodatku zwiększenie ilości enzymu, to nie jest proste podanie pigułki - konieczny jest specjalny wirus, który wyciągnie enzym z mózgu,a potem zostaną nim zainfekowane obszary odpowiedzialne za pamięć. Wirusa podano szczurom tydzień po eksperymencie, gdy wspomnienia złego samopoczucia powinny już zanikać. Jeszcze tydzień później zrobiono testy - szczury nadal kojarzyły smak z nieprzyjemnym doświadczeniem. Działało to także, gdy zwierzęta musiały pamiętać dwa różne źle kojarzące się smaki.

To dopiero pierwsze fazy badań, ale wyglądają one obiecująco. Choć wizja wstrzykiwania do mózgu wirusa by poprawić pamięć brzmi nieco jak z literatury science fiction.

[za: ArsTechnica ]

Paweł Kamiński

Więcej o: