Szybuj nad trójwymiarowymi miastami

Google Maps i Street View to za mało. Jedna z szwedzkich firm zaprezentowała fotorealistyczne, trójwymiarowe mapy miast. Zobacz jak one wyglądają.

W trakcie konferencji Technology Entertainment and Design, szwedzka firma C3 Technologies zaprezentowała interesującą technologię. Działa ona w oparciu o rozwiązania wykorzystywane przez wojsko do naprowadzania pocisków rakietowych w czasie rzeczywistym.

Odpowiednie oprogramowanie konwertuje zdjęcia i materiały filmowe robione z pokładu samolotu lecącego nad wybranym miastem. Następnie tworzy na ich podstawie trójwymiarowe pliki wideo i modele budynków w wysokiej rozdzielczości. Na przygotowaną w ten sposób mapę można nanosić opisy, odnośniki do treści publikowanych w serwisach społecznościowych czy "cyfrowe billboardy". Technologia szwedzkiej firmy może zostać połączona z klasycznymi, dwuwymiarowymi mapami i fotografiami robionymi z poziomu ulic wybranego miasta.

C3 Technologies stworzyło już mapy ponad stu europejskich miast. Ich rozwiązania wykorzystywane są przez firmy tworzące książki telefoniczne. A kto następny? Być może po obejrzeniu promocyjnego pliku wideo pojawią się jacyś chętni.

 

Krzysztof Pielesiek

[za: Wired ]

Więcej o: