Dwunasta domena .com zniknie z Internetu

Firma Oracle zapowiedziała wyłączenie serwisu internetowego sun.com, czyli dwunastej domeny .com zarejestrowanej w początkach internetu.

Sun.com to strona internetowa nie istniejącej już firmy Sun Microsystems, kiedyś jednego z najważniejszych producentów stacji roboczych i serwerów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Unix we własnych wersjach Suna - SunOS i Solaris. Domena sun.com została zarejestrowana 19 marca 1986, czyli prawie dokładnie 25 lat temu.

Założona przez kolegów ze studiów na uniwersytecie Stanforda (Sun to skrót od Stanford University Network), firma nie poradziła sobie z krachem rynku na sprzęt serwerowy wywołanym przez pęknięcie bąbla inwestycji w firmy internetowe na przełomie wieków. Mimo olbrzymiego sukcesu Javy , opracowanego przez Sun języka programowania obecnego we prawie wszystkich współczesnych telefonach komórkowych, firma wykazywała straty i w 2009 została wykupiona przez Oracle, dostawcę komercyjnych baz danych.

Teraz zarząd Oracle zdecydował się całkowicie zlikwidować internetowe pozostałości po Sun-ie. Serwis zostanie wyłączony 1 czerwca, 25 lat i 2 miesiące po zarejestrowaniu domeny.

Jako ciekawostkę można dodać, że na komputerze firmy Sun Microsystems działa fikcyjny wirtualny świat Gridu (w polskim tłumaczeniu - Sieci) z filmu "Tron: Dziedzictwo" - można to wywnioskować z obrazów konsol filmowych komputerów. Ma to sens, działalność Flynna przypada na szczyt powodzenia sprzętu Sun.

Na Sun-ach powstała pierwsza przeglądarka internetowa, Mosaic. Zniknięcie serwisu sun.com to koniec pewnej epoki.

[na podstawie OTN Garage ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: