Google skazany za zniesławienie... w wynikach wyszukiwania

Włoski sąd skazał Google za zniesławienie lokalnego przedsiębiorcy. Ponadto, kazał też zmodyfikować silnik wyszukiwarki aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłosci. Jak to możliwe?

Wpisując nazwisko przesiębiorcy w pole wyszukiwarki autouzupełnienie zestawiało je ze słowami "truffa" lub "truffatore", które można przetłumaczyć jako "oszust" lub "wyrokowiec".

Adwokat przedsiębiorcy tłumaczy, że to nie próba systemowego ocenzurowania serwisu. Google rzekomo znał sprawę już od dawna, ale nie reagował. Dopiero to sprawiło, że pokrzywdzony zdecydował się na sądową batalię.

Przedsiębiorca w pewnym stopniu opiera swoje interesy o Internet dlatego automatyczne kojarzenie go z takimi określeniami jest według niego wielokrotnie bardziej krzywdzące, niż gdyby było inaczej. Obniża bowiem jego wiarygodność w oczach potencjalnych klientów.

Łączna grzywna zasądzona Google'owi to 3800 euro. W tym koszty sądowe. Sędzia odrzucił także apelację firmy, podtrzymując poprzedni wyrok. Przedstawiciel Google oświadczył, że firma nie zdecydowała jeszcze co dalej, dodał jednak, że nie powinna być odpowiadzialna za wyniki wyszukiwania oparte na wcześniejszej aktywności internautów.

[za Piana.eu , The Economic Times]

ŁC.

Więcej o: