Pokieruj wydarzeniami w filmie przy pomocy umysłu

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o projektach, które wykorzystują fale mózgowe do różnych celów, w tym na przykład do grania. A co powiedzielibyście na interaktywne filmy, których akcja zmienia się w zależności od emocji wywoływanych u osoby oglądającej?

Interaktywny system to dzieło Kalifornijskiej firmy NeuroSky, która zaprojektowała specjalne urządzenie wyposażone w sensory EEG, zakładane na główę i służące do analizowania sygnałów elektrycznych generowanych przez neurony w mózgu, na ich podstawie rozróżniający stany emocjonalne użytkownika. Początkowo projekt ten miał być wykorzystywany głównie do gier i programów edukacyjnych, ostatecznie jednak rozwinięto gałąź zastosowań i tak powstał Myndplay.

W pewnym sensie Myndplay przypomina grę interaktywną, w której to użytkownik ma wpływ na przebieg wydarzeń i losy bohaterów. Wspomniany headset analizuje stan emocjonalny widza i na tej podstawie, w kluczowych momentach ustala dalszy przebieg wydarzeń. Jeśli więc oglądamy film i czujemy na przykład sympatię do głównego bohatera, to jego historia zakończy się szczęśliwie.

Mohhamed Azam, dyrektor zarządzający projektem Myndplay powiedział:

"Widz decyduje kto przeżyje, a kto umrze czy zwycięży dobry charakter, czy zły, tudzież czy bohater zatriumfuje."

Jest jednak małe "ale", ponieważ kontrolowania filmów przy pomocy umysłu również trzeba się nauczyć - głównie chodzi o skupienie i relaks w trakcie ich oglądania. To trochę tak, jak z programami umożliwiającymi poruszanie obiektów na ekranie, przy wykorzystaniu fal mózgowych - nic nie zdziałamy, aż nie osiągniemy odpowiedniego stanu koncentracji.

Myndplay jest już dostępny w sprzedaży, jednak póki co wybór interaktywnych filmów jest skromny. Koszt jednego filmu waha się w granicach od 99 pensów do 3 funtów, także nie są one przesadnie drogie. Samo urządzenie zaś kosztuje 79 funtów i jest oczywiście niezbędny do obsługi darmowego odtwarzacza, który również dostępny jest na stronie producenta.

Na chwilę obecną najciekawszą dostępną pozycją wydaje się być horror, w którym widz wciela się w egzorcystę i musi zmierzyć się z demonem. Producent obiecuje ciągłe dodawanie nowych filmów do swojego sklepu, a także urozmaicenie oferty o gry czy programy edukacyjne. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, to zajrzyjcie na stronę Myndplay, w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Grzegorz Młodawski

Więcej o: