iOS i Android podgryzają Nintendo - zmiany na rynku gier mobilnych

Rynek grania mobilnego zmienił się znacząco zaledwie w ciągu roku.

Sprzedaż gier na iOS i Androida wzrosła z 5% w 2009 r. do 8% w 2010 r. Zaś przychody z 500 milionów dolarów wzrosły do 800 milionów dolarów w tym samym okresie tego roku. W ten sposób granie na telefonach i tabletach (oraz iPodach) wyprzedziło rynek gier PC, który w 2010 r. szacuje się na 700 milionów dolarów.

Tym samym gry na iOS i Androida zajmują coraz istotniejsze miejsce na rynku samych gier mobilnych. Ich udział podwoił się - z 19 procent do 34 w 2010 r. Konkurują z Nintendo i ich konsolą DS, której udziały spadły o 13 procent - z 70 do 57 procent. Tym samym Nintendo nadal utrzymuje pozycję lidera, lecz posiada zaledwie nieco ponad połowę udziałów. Drugim konkurentem jest Sony i ich PSP, którego udział jednak jest znikomy i ciągle spada.

Informacje pochodzą od firmy analitycznej Flurry, która dokonała zestawienia swoich danych dotyczących aplikacji ze statystykami NPD. Należy pamiętać, że dane na temat iOS i Android pochodzą tylko od Flurry, a w dodatku są sprzed 2011 roku, kiedy to Nintendo wydało konsolę 3DS, Apple iPada 2, a Sony zapowiedziało swoją NGP - następcę PSP i PSP Go.

Paweł Kamiński

Więcej o: