Powietrzny lans

Co tam Lamborghini czy Ferrari. Flynano to dopiero szpan!

Flynano to projekt fińskiego inżyniera aeronautyki, Aki Suokasa. Jest to jednoosobowy samolot, który startuje i ląduje na wodzie. Został wykonany w całości z włókna węglowego, dzięki czemu waży jedynie 70 kilogramów. Ale poza niezwykle lekką konstrukcją Flynano niewątpliwie imponuje również swoim futurystycznym wyglądem.

Artystyczna wizja lotu FlynanoArtystyczna wizja lotu Flynano fot. Flynano

Samolot występuje w trzech wersjach różniących się między sobą napędem. Dostępna jest więc wersja z silnikiem elektrycznym o mocy 20 kW, o maksymalnym zasięgu około 40 km, oraz dwa modele z silnikami spalinowymi o mocy 24 lub 35 koni. W przypadku silników spalinowych samolot może pokonać dystans dłuższy o 30 km. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć wynosi 140 km/h (150 km/h w przypadku najmocniejszej wersji). Flynano jest w stanie wzlecieć na wysokość trzech kilometrów, przy maksymalnym obciążaniu 200 kilogramów. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 5 metrów, długość od dzioba do ogona niecałe 4 metry, a wysokość 1,5 metra.

Najdroższa wersja Flynano kosztuje 39000 dolarów, a pierwsze egzemplarze trafią do swoich właścicieli już latem tego roku. Chciałbym być jednym z nich!

[za: Designbuzz ]

Grzegorz Młodawski

Więcej o: