Jak zniszczyć atomowy okręt podwodny? Brytyjska marynarka wojenna odpowiada

W sieci pojawił się dokument poświęcony brytyjskim atomowym okrętom podwodnym. Choć ukryto w nim tajne fragmenty, to zrobiono to tak nieudolnie, iż praktycznie każdy mógł poznać sekrety wojska.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało w Internecie dokument poświęcony swoim atomowym okrętom podwodnym. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku armii, pewne jego części musiały zostać utajnione. Zrobiono to jednak w fatalny sposób - tło poufnych partii tekstu "zamalowano" na czarno, by pokrywało czcionkę tego samego koloru. Przedstawiciele wojska nie dostrzegli jednak, że przeniesienie treści dokumentu do dowolnego pliku tekstowego sprawi, że wszystkie tajemnice staną się widoczne. To samo działo się zresztą po zwykłym zaznaczeniu całego tekstu.

Błąd został dostrzeżony przez redakcję dziennika The Daily Star. Armia prędko podmieniła dokument, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, kto zdążył się zapoznać z tajemnicami. Znalazły się wśród nich wieści na temat uszkodzeń, które trzeba wyrządzić, by doprowadzić do stopienia rdzenia reaktora nuklearnego lub innych "wypadków katastrofalnych w skutkach". Armia ujawniła również błędy konstrukcyjne w obecnie używanych reaktorach i mimowolnie przyznała, że "mogą w nich wystąpić" śmiertelnie groźne awarie. Jakby tego było mało, w dokumencie można również było znaleźć informacje na temat procedur wdrażanych w chwilach zagrożenia na pokładzie amerykańskich okrętów podwodnych.

[za: The Daily Star ]

Krzysztof Pielesiek

Więcej o: