Ziemskie leki mogą opóźnić podbój kosmosu

Zanim wyruszymy na podój kosmosu, musimy się jeszcze sporo nauczyć. Póki co naukowcy odkryli nowy problem, z którym bezwzględnie będą musieli sobie poradzić.

Badacze z Centrum Lotów Kosmicznych Johnsona, zajmujący się tematem długoterminowego przebywania w przestrzeni kosmicznej odkryli, że skuteczność wielu leków spada podczas lotów długoterminowych. Jest to istotny problem, jeśli chcemy poważnie myśleć o wysłaniu grupy astronautów w daleką podróż.

Wnioski takie nasunęły się po przeprowadzeniu eksperymentu, który polegał na umieszczeniu 35 różnych lekarstw (głównie przeciwbólowych i antybiotyków) w 4 pudełkach na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na orbicie leki spędziły od 13 dni do 28 miesięcy. Po tym czasie zostały z powrotem sprowadzone na Ziemię i porównane z dokładnie tymi samymi lekami, które nigdy nie były wysłane w kosmos.

Podczas testów wyszło na jaw, że skuteczność leków w przestrzeni kosmicznej spada szybciej niż na Ziemi. Póki co naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić przyczyn tego zjawiska, ale podejrzewają, że może mieć to związek z wysokim promieniowaniem, wibracjami, dużą wilgotnością oraz stężeniem dwutlenku węgla na pokładzie stacji.

Teraz najważniejszym zadaniem badaczy jest odnalezienie sposobu pakowania i przechowywania leków w trakcie długich lotów kosmicznych tak, aby nie traciły one swoich właściwości. Problem jest poważny, ponieważ podczas przykładowego lotu na Marsa ryzyko podróży bez skutecznych leków mogłoby doprowadzić do poważnych konsekwencji i w efekcie niepowodzenia misji.

[za: Geekosystem ]

Grzegorz Młodawski

Więcej o: