E-papier od Bridgestone wygląda prawie jak prawdziwy papier

Wyświetlacze udające papier to marzenie wielu i jedna z tych wizji przyszłości, do której wiele firm dąży. Czyżby kolejny krok na tej drodze miał postawić producent opon?

Firma Bridgestone zaprezentowała projekt urządzenia AeroBee - jego prototyp pokazany był już rok temu pod nazwą QR-LPD (Quick Response Liquid Power Display). Inowacyjnością jest bardzo szybka reakcja. Nieco upraszczając: napędzane litowo-jonową baterią urządzenie wykorzystuje naelektryzowany proszek, który umieszczony jest wewnątrz ekranu. Napięcie wysyłane do przezroczystej elektrody sprawia, że proszek koncentruje się w tym miejscu - bardzo szybko, bo porusza się w powietrzu. Dzięki temu e-papier niemal natychmiastowo reaguje na dotyk rysika. Działa dużo szybciej od tradycyjnego e-inku wykorzystywanego w czytnikach elektronicznych książek.

Dane techniczne - wyświetlacz ma 13,1 cala przekątnej (rozmiar A4), jest kolorowy i obsługiwany rysikiem. Jest także elastyczny, więc można go zastosować na zakrzywionych powierzchniach. Urządzenie ma grubość 13 mm i waży 730 gramów. Działa na Linuksie 2.6.24. Procesor to ARM11 533MHz. Połączymy się z siecią Wi-Fi i innymi urządzaniami przez Bluetooth, a dane dostarczymy na karcie pamięci i przez USB. Można także podłączyć słuchawki, mikrofon jest wbudowany.

 

Smutna wiadomość dla zwykłych użytkowników jest taka, że firma Bridgestone celuje na razie w klientów ze sfery biznesowej, choć pojawiła się sugestia, że AeroBee mógłby sprawdzić się w szkołach.

[za: CrunchGear ]

Paweł Kamiński

Więcej o: