iPhone'y i iPady śledzą właścicieli

Dwóch programistów, Pete Warder i Alasdair Allan odkryło, że iPhone'y i iPady zapisują wszystkie swoje geograficzne lokalizacje. Mając dostęp do urządzenia, albo jego kopii zapasowej na komputerze osobistym, można prześledzić gdzie bywał jego właściciel.

Zbieranie danych geolokalizacyjnych rozpoczęło sie z pojawieniem się iOS w wersji 4. Dane te prawdopodobnie nie są też w żaden sposób wysyłane w sieć - ani do Apple ani gdziekolwiek indziej, udało się jedynie ustalić gdzie oprogramowanie iOS je zapisuje i przechowuje. Jeśli użytkownik wymieni telefon na nowszy, dane te są na nowe urządzenie przenoszone razem z resztą danych użytkownika odtwarzanych z kopii. Przy okazji wyszło na jaw, że iPhone zapisuje dane wszystkich sieci bezprzewodowych, w których zasięgu znajdzie się.

Aby pokazać, co może zobaczyć w zarejestrowanych przez telefon danych, obaj odkrywcy stworzyli aplikację iPhoneTracker która nanosi zapisane dane na mapę. Aplikacja działa na komputerach Mac i można ją pobrać z serwisu GitHub (strona w języku angielskim).

Z prawnego punktu widzenia takie zbieranie danych lokalizacyjnych może być nawet legalne, licencja na program iTunes którą akceptują wszyscy jego użytkownicy zawiera zgodę na gromadzenie tego typu informacji przez Apple.

[za O'Reilly Radar ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: