Niemi przemówią - dzięki magnetycznej protezie

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Sheffield i Hull opracowali urządzenie które może rozpoznawać mowę na podstawie ruchów mięśni twarzy i ust. Dzięki temu ci którzy utracili zdolność mówienia, będą mogli mówić ponownie - głosem syntezatora.

Aby urządzenie zadziałało, w ustach mówiącego trzeba umieścić niewielkie magnesy, które będą poruszać się wraz z ruchami odpowiednich mięśni i języka. naukowcy pracują teraz nad opracowaniem magnesów które można by na stałe wszczepiać w odpowiednie miejsca. Wytwarzane przez magnesy pole odbierane jest przez specjalne "słuchawki", które przekazują informacje o kształcie i zmianach pola do komputera, a ten rozpoznaje słowa i przekazuje je do syntezatora mowy.

W ten sposób osoby które straciły zdolność mówienia (na przykład na skutek usunięcia krtani z przyczyn medycznych) będą mogły mówić syntetycznym głosem komputera.

System opracowany przez Jamesa Gilberta i Phila Greena wymaga uczenia go wzorców mowy konkretnego człowieka i w tej chwili jest w stanie rozpoznać i wypowiedzieć około 50 słów.

[za New Scientist ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: